Filmy

Szanowni Państwo, Sosnowieccy Seniorzy,

zapraszamy Państwa do podzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami w ramach projektu: „ClairCity – Zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach”.

ClairCity jest innowacyjnym projektem, w którym udział biorą tysiące mieszkańców europejskich miast, dzięki czemu wszyscy mamy możliwość decydowania w jaki sposób, na gruncie lokalnym, działać na rzecz zdrowszej przyszłości z czystym powietrzem i niższym poziomem emisji zanieczyszczeń.

Jednym z działań projektowych w Sosnowcu jest zebranie krótkich filmików o doświadczeniach starszych mieszkańców Sosnowca, którzy najwyżej cenią sobie proekologiczne sposoby przemieszczania się po naszym mieście: spacery, jazdę na rowerze czy komunikację miejską.

claircity filmy

Oto kilka świetnych przykładów filmów, które nakręcili mieszkańcy:

 

Jak umieścić film na kanale YouTube

Umieśćcie swój film na kanale YouTube. Jeżeli nie macie Państwo konta na YouTube będziecie musieli je założyć. Konto jest darmowe.

Na stronie www.youtube.com klikamy opcję „Utwórz konto”. Opcja ta znajduje się w prawym górnym rogu, obok „Zaloguj się”. Następnie po kolei wypełniamy podane pola (nazwa użytkownika, lokalizacja, kod pocztowy, data urodzenia, płeć) i zapoznajemy się z regulaminem. Kolejną czynnością jest kliknięcie klawisza „Akceptuję”. Następnie pojawi się strona, na której podajemy swój adres e-mail i hasło. Te dane są niezbędne do utworzenia konta. Przepisujemy podane tekst z obrazka i naciskamy „Utwórz nowe konto i zakończ”. Aby skorzystać z konta niezbędne jest kliknięcie w link aktywacyjny przesłany na Państwa konto mailowe przez serwis YouTube.

Osoby, które posiadają konto w serwisie Gmail (adres mailowy: …….@gmail.com) nie muszą tworzyć nowego kanału na YouTube. Mogą zalogować się do serwisu i umieścić swój film logując się z wykorzystaniem swojego adresu mailowego.

Opowiedz swoją historię w dwuminutowym filmie!

  • Co sprawia Ci przyjemność w spacerowaniu lub jeżdżeniu na rowerze w Sosnowcu?
  • Jakie rozwiązania ułatwiłyby Ci przemieszczanie się w Twoim mieście?
  • Czy podróżowanie komunikacją miejską może być przygodą?
  • Lub opowiedz nam o swoich wspomnieniach o Sosnowcu sprzed lat.

Zachęcamy mieszkańców Sosnowca do  podzielenia się swoimi pomysłami, scenariuszami, historiami i do nagrania swoich własnych filmów.

Wsparcia technicznego udzielą też Państwu wolontariusze z Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, którzy pomogą tym z Państwa, którzy chcą sami wypowiedzieć się przez kamerą lub nie chcą sami się filmować, a chcieliby wziąć udział w tym działaniu.

Jakie mają być filmy stworzone przez sosnowieckich Seniorów?

Każdy film może trwać tylko dwie minuty.  Możecie Państwo nagrać film sami na smartfonie lub wybrać opcję nagrania większej grupy. Możecie sfilmować pogawędkę z przyjacielem,  spotkanie z rodziną, opowiedzieć o najlepszych (albo o najgorszych) chwilach podczas spaceru, ciekawych wydarzeniach lub obserwacjach. Możecie także pokazać interesujące miejsca w mieście, widoki warte zapamiętania, które zachwyciły Was podczas przejażdżki rowerowej, spaceru czy jazdy tramwajem. Możecie też Państwo  sfilmować Waszą rozmowę ze znajomymi, o tym gdzie byliście, co chcielibyście zwiedzić i pokazać innym podczas spaceru lub przejażdżki rowerowej po Sosnowcu.

Kogo zaliczamy do grupy  ”starszych mieszkańców”?

O tym musicie Państwo zdecydować sami.  Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że osoby w wieku od 65 lat to seniorzy. Właśnie ta grupa wiekowa, jak również i małe dzieci, są najbardziej narażone na problemy zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.   W naszym projekcie udział mogą wziąć wszyscy. Dziadkowie z wnuczkami lub rodzice z dziećmi mogą także przedstawić swoje spojrzenie ze ‘’starszej” perspektywy. Jesteśmy również zainteresowani opiniami tych z Państwa, którzy codziennie chodzą do pracy i mogą opowiedzieć o zmianach zachodzących w ich otoczeniu, w drodze do  pracy w ciągu minionych lat, a także pokazaniem zmian, które dostrzegają seniorzy podczas spotkań w parku czy wspólnych  przejażdżek rowerowych.

Gdzie Państwa filmy zostaną udostępnione?

Nagrane przez Państwa filmy będą udostępnione na stronie internetowej projektu Claircity www.claircity.eu w zakładce Sosnowiec.

Nagrania, które zdobędą największą liczbę polubień  i wybrane przez koordynatora projektu filmiki zostaną także wyświetlone podczas sosnowieckiej Gali Organizacji Pozarządowych 21 marca 2019 roku.

Udział w opisanym powyżej działaniu projektowym jest wyłącznie Państwa decyzją. Jeżeli zdecydują się Państwo na nakręcenie i umieszczeniu Waszego filmu na kanale YouTube, Państwa dane pozostaną anonimowe.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nakręcone i umieszczone przez Państwa na YouTube filmy nie mogą zagrażać ani naruszać praw osób trzecich, w szczególności nie mogą naruszać ich majątkowych  i osobistych praw autorskich. Osoba umieszczająca film na YouTube musi posiadać zgody osób, których wizerunki utrwalono na filmach i uprawnienia do wykorzystania tych wizerunków w zakresie opisanym powyżej. W przypadku wystąpienia przez osobę trzecią z roszczeniami wynikającymi z tytułu naruszenia praw określonych powyżej, osoba umieszczająca film na YouTube, jako wyłącznie odpowiedzialna, poniesie koszty związane ze skierowaniem przeciwko niej roszczeń odszkodowawczych.