O nas

Jak Twoim zdaniem powinno wyglądać życie, praca i przemieszczanie się w mieście przyszłości?

Jest to pytanie, które zadajemy mieszkańcom całej Europy.

Misją ClairCity jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestiach zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla do atmosfery w mieście zamieszkania. Weźmiemy pod lupę ludzkie działania, które przyczyniają się do występowania problemu oraz przeanalizujemy wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie i życie.

Nietuzinkowość tego projektu polega na czynnym zaangażowaniu mieszkańców miast partnerskich w opracowanie najlepszych rozwiązań lokalnych.

Projekt

ClairCity jest czteroletnim projektem z programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, który odbywa się w ścisłej współpracy z mieszkańcami i władzami lokalnymi sześciu krajów europejskich. Aby poznać nadzieje i oczekiwania mieszkańców względem przyszłości ich miast, posługujemy się narzędziami takimi jak gra i aplikacja mobilna oraz organizujemy liczne konkursy, warsztaty i wydarzenia.

Zebrane przez nas dane pomogą władzom miasta zaplanować działania, które spełnią oczekiwania mieszkańców. Wdrażanie rozwiązań odbędzie się w sposób umożliwiający mieszkańcom oddychanie czystym powietrzem i ograniczający wpływ każdego z miast na globalne zmiany klimatyczne.

Horyzont 2020

Sosnowiec – miasto na prawach powiatu w gminie Sosnowiec – jest kluczowym partnerem w tym projekcie. Dodatkowo, współpracę z ClairCity podjęło pięć innych miast w Europie: Amsterdam w Holandii; Bristol w Zjednoczonym Królestwie; Lublana w Słowenii; prowincja Genua we Włoszech; dystrykt Aveiro w Portugalii.

Niniejszy projekt otrzymał dofinansowanie z programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 – numer grantu 689289.