Witamy w
ClairCity Sosnowiec

Jak Twoim zdaniem powinno wyglądać życie, praca i przemieszczanie się w mieście przyszłości?

Jest to pytanie, które zadajemy mieszkańcom całej Europy. Nietuzinkowość tego projektu polega na czynnym zaangażowaniu mieszkańców miast partnerskich w opracowanie najlepszych rozwiązań lokalnych.

Każde miasto i region jest ukształtowany przez swój wyjątkowy kontekst społeczny, ekologiczny i polityczny oraz kolektywne decyzje mieszkańców – nie ma dwóch takich samych rozwiązań. Sosnowiec nie jest wyjątkiem.

 

Projekt

ClairCity to czteroletni projekt w ramach EU Horyzont 2020 i współpracuje bezpośrednio z obywatelami i władzami lokalnymi w sześciu krajach europejskich. W projekcie wykorzystano grę, aplikację na smartfony, konkursy, warsztaty i wydarzenia, aby odkryć oczekiwania i marzenia mieszkańców dotyczące przyszłości ich własnych miast.

Nasza praca pomoże władzom lokalnym w opracowaniu planów zaspokojenia potrzeb ich mieszkańców, a także w celu utrzymania czystości powietrza i zmniejszenia wkładu każdego miasta w globalną zmianę klimatu.

Historia Sosnowca

Sosnowiec leży w głębi lądu, z klimatem kontynentalnym z mroźnymi zimami i ciepłymi latami. Niskie średnie prędkości wiatru przyczyniają się do dużych okresów smogu w zimie. Gospodarka miasta przechodzi transformację i po szybkim zamknięciu przemysłu ciężkiego po zmianie reżimu w latach 90. zaczyna zmieniać się w bardziej zorientowaną na usługi. Jednak kopalnie węgla nadal odgrywają ważną rolę w regionalnej gospodarce. Możesz przeczytać więcej o kontekście Sosnowca tutaj.

Sosnowiec dołączył do ClairCity w 2016 roku wraz z pięcioma innymi miastami europejskimi, aby wspólnie pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Od tego czasu Sosnowiec współpracuje z różnymi grupami mieszkańców w celu zwiększenia świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i wysłuchania, co obywatele chcą z tym zrobić.

Sosnowiec przeprowadził dwie ankiety w celu zebrania opinii publicznej na temat priorytetów i przyszłych rozwiązań, przyciągając ponad 400 odpowiedzi. Przeprowadził również warsztaty dla zainteresowanych stron, skierowane do lokalnych grup interesów, i był gospodarzem dorocznej konferencji ClairCity 2018.

W ramach tego projektu opracowujemy zestawy narzędzi dla każdego miasta, aby wesprzeć je ambicjami dotyczącymi czystego powietrza i zmian klimatu, dostosowując te zasoby do indywidualnych kontekstów. Zebraliśmy informacje od obywateli i wkrótce będziemy gotowi w pełni podzielić się naszymi rzecznikami i pakietami polityk.

W międzyczasie dowiedz się więcej na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i tego, co Ty lub Twoja organizacja możecie zrobić, aby przyczynić się do czystszej, zdrowszej, bezpieczniejszej i bardziej partycypacyjnej przyszłości dla Sosnowca.

LOKALNE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Wszystkie nasze działania pomagają nam zbierać opinie mieszkańców, zrozumieć wyjątkowe problemy, przed którymi stoi Sosnowiec, i informować miasto o tym, co może zrobić, aby poprawić życie mieszkańców.